BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

ROBOTAI BENDRADARBIAI ATEINA Į RINKĄ

www.img.thesun.co.uk nuotr.

www.img.thesun.co.uk nuotr.

Ilgą laiko tarpą tik fantastikos srityje populiariais veikėjais buvę robotai, šiandieną susilaukia išskirtinai didelio mokslininkų dėmesio ir skiriamų pastangų siekiant robototechniką praktiškai pritaikyti kasdienėje žmonių veikloje: pasitarnaujant medicinoje, aptarnavimo sferoje, pramonėje ir net mokyklose prižiūrint vaikus. Galime daryti prielaidą, jog būtent Karel Capek išpopuliarintas žodis robotas savo semantine reikšme nulėmė, kad žmonija juos šiuo metu daugiausiai naudoja kaip mašinas, skirtas mums tarnauti. Mes jau turime robotą dulkių siurblį, žmogaus nepilotuojamus lėktuvus ar automobilius, naudojamus karinėje pramonėje, pažangiose šalyse vis dar daugiausiai naudojamus konvejerinius robotus, palengvinančius ne tik gamybos procesą,

didinančius darbo našumą, bet ir pakeičiančius žmones, kuomet atliekamos sveikatai pavojingos užduotys. Šiame straipsnyje siūlau susipažinti su būsimais robotais - bendradarbiais, kurie, manoma, pasirodys rinkoje jau artimiausiu metu.

ROBOTAI BENDRADARBIAI

Robotų kūrimui pasitelkiamas pačiose įvairiausiose srityse dirbančių specialistų išradingumas: biologai moko robotus judėti, pramogų srities atstovai - kaip nustebinti ir patraukti visuomenės dėmesį, statistikos specialistai - kaip mąstyti ir priimti sprendimus, dar kiti - parenka medžiagas, savo savybėmis kuo artimesnes žmogaus odai, kuria dirbtinius raumenis bei dirbtinį intelektą. Sutelkta skirtinga patirtis ir žinios leidžia sparčiai progresuoti kuriamos robototechnikos srityje ir į rinką pateikti vis tobulesnius žmones primenančius androidus ir humanoidus. Mokslui sparčiai žengiant į priekį garsaus futuristo, Ray Kurzweil teiginiai, jog „technologinės permainos ne tik leis mums sukurti robotus, tokius kaip mes, bet ir tokius, kurie pranoks mūsų pačių intelektą: kyborgus, androidus ir kitas kombinacijas, kurių dabar nė negalime įsivaizduoti” nebėra fantastikos srities elementas, o dalis esamos realybės.

www.images.smh.com nuotr.

www.images.smh.com nuotr.

Dar 2000 metais Honda Motor savo sukurtą robotą androidą ASIMO greitai adaptavo įmonės reikmėms ir siekdami sutaupyti pinigų įdarbino sekretore, į kurios pareigas šiuo metu įeina ir aštuoni pasirodymai Disneilende. 2006 metais humanoidas ASIMO dalyvavęs Tokijo Fashion Show jau buvo tiek patobulintas, jog sunkiai galėjai atskirti nuo realios moters. Renginio metu robotas bendravo su lankytojais, o pasakojimą apie savo atliekamas funkcijas, papildė rankų gestais. Natūralaus bendravimo įspūdį sukūrė sinchroniškai judančios lūpos ir veido mimikų, emocijų raiška, galvos linkčiojimas, tačiau akių judesiai, kuomet robotė žvelgdavo į apačią daugiau panašėjo į žvilgsnį į niekur, kas išdavė jos elektroninę prigimtį. Prieš keletą metų japonų mokslininkai sukūrė dar tobulesnį moterį-androidą, kuris atrodo ir juda kaip žmogus. Androidas, pavadintas „Repliee Q1Expo”, gali mirksėti, kvėpuoti, judėti ir reaguoti kaip žmogus, beto jis reaguoja į prisilietimą.

www.huffingtonpost.com nuotr.

www.huffingtonpost.com nuotr.

Tai ne vienintelis bandymas sukurti žmogui giminingą ir su žmonėmis sąveikaujantį robotą. Vienu garsiausių nūdienos humanoidinių robotų galima laikyti Saya, kuri šiuo metu yra išbandoma Tokijo mokykloje mokytojos pareigose. Vizualiai ji pasižymi visomis žmogui būdingomis savybėmis: turi dirbtinius raumenis, kurie susitraukdami ir išsiplėsdami leidžia Sayai suderinti kelis veiksmus vienu metu bei reikšti 6 emocijas, o dirbtinė robotės oda, pagaminta iš 10 mm storio silikono ir uterano sluoksnio atkartoja žmogaus odos švelnumą, be to ji moka kelias kalbas, geba patikrinti ar klasėje susirinkę visi mokiniai ir teikti užduotis.
Nepasant to, jog Japonijos mokslininkai teigia, kad tai tik vienas iš būdų vaikus supažindinti su naujomis technologijomis, manome, nereikėtų atmesti galimybės, jog ateityje panašūs humanoidai pakeis mokytojus. Faktą, jog robotus matysime ne tik namuose, bet ir paslaugų ar aptarnavimo sektoriuje patvirtina Japonijos vyriausybės siekis iki 2015 - ųjų robotizuoti daugelį veiklos sričių. Tokią Japonijos visuotinę mechanizavimo praktiką paaiškina populiacijos senėjimo tendencija šalyje. Statistikai teigia, jog po septynerių metų vienas iš keturių japonų bus 65 metų amžiaus.

Pasiekti rezultatai iš tiesų stulbina. Retas prieš kelis dešimtmečius vargiai ar galėjome įsivaizduoti savo namuose besisukiojantį robotą. Šiandien mokslininkai intensyviai bando jų galimybes priartinti prie žmogaus galimybių. Kai kurie šiuolaikiniai robotai sugeba atsiminti veidus, yra mokomi atpažinti jausmus, kiti - judėti tarp žmonių ir pagarbiai elgtis, treti pasižymi puikia motorika. Kuo toliau, tuo labiau robotai darosi panašesni į žmones, tačiau ar šiandieną žiniasklaidos išpopuliarintas robotų įvaizdis ir taip stipriai, netgi dirbtinai formuojamas jų poreikis, netaps kritiniu veiksniu augant visuomeninėms atskirties ir vienišumo problemoms? Ar netaps įrankiu visai kitokios, jau šiandien stipriai vartotojiškos ir nemąstančios visuomenės kūrimui?

www.izismile.com

www.izismile.com

Nors projekto „Feelix Growing” koordinatorė Lola Kanamero teigia, kad robotai „gali padidinti ne tik žaislų asortimentą, bet ir atlikti aktyvų socialinį vaidmenį: prablaškyti depresijos apimtus žmones, paskatinti įveikti psichologines problemas” , tačiau pamirštami kitokio pobūdžio neigiami padariniai. Ar pakankamai primityvių savo mąstymo bei emocijos raiškos atžvilgiu robotų integracija gali atstoti žmogiškąjį ryšį? Ar susitelkimas į robototechnikos tobulinimą tam skiriant milžiniškas investicijas nėra tik dar vienas globalios rinkos lyderių žaidimas siekiant pelnų ir pripažinimo, pamirštant, jog pastangos savo technologinius pasiekimus kuo greičiau adaptuoti visuomenėje, mano nuomone, gali turėti nepataisomų padarinių.

Suma sumarum visgi kyla klausimas: ar mes esame pasiruošę priimti robotus į savo gyvenimą?

www.dvice.com nuotr.

www.dvice.com nuotr.

Patiko (8)

Rodyk draugams

komentarai (5) | “ROBOTAI BENDRADARBIAI ATEINA Į RINKĄ”

 1.   tefktu rašo:

  Robotai jau dabar pasiteisino, tai kaip ir nėra priežasčių kurti juos dar tobulesnius. Naujovių nereikia bijoti, reikia jas suprasti ir jomis naudotis :)

 2.   Augis rašo:

  Wow šitas straipsnis tai nice, o seip pritariu pirmajam komentarui.:D

 3.   Indrusse rašo:

  Žiauriai smagu, kad ir rimtesnio turinio straipsneliai sulaukia skaitytojų dėmesio!! Ačiū Jums, kad esat, mąstot ir reiškiat savo pastėbėjimus! :)

 4.   Aura rašo:

  ačiū, tikrai padėjo, labai naudinga info:)

 5.   Alisa rašo:

  bet jei bus kuriami taip robotai jie pakeis zmones,taip gauns,kad zmones liks be darbu.. ne visi yra protingi,kad but mokslininkais,taigi tie zmones kurie yra paprasti darbininkai jie lieka be darbo,nejaugi tai ne taps problema

Rašyk komentarą